Podobnie jak w ubiegłym roku, w rankingu THE Impact sklasyfikowano 25 polskich uczelni. Politechnika Łódzka znalazła się w gronie dziewięciu najlepszych uczelni w kraju. Została sklasyfikowana najwyżej w celu 8. Wzrost gospodarczy i godna praca (przedział 201-300), zajmując razem z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu drugie miejsce w kraju. Uczelnia została także sklasyfikowana w celu 3. Dobre zdrowie i jakość życia, celu 5. Równość płci, celu 9. Innowacyjność, przemysł, infrastruktura, celu 10. Mniej nierówności i celu 17. Partnerstwa na rzecz celów. Najlepiej wypadły Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, które uplasowały się w przedziale 301-400.
Ranking uwzględnia wkład uczelni w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDG), które są fundamentem przyjętej przez ONZ Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju świata. Dzięki osiągnięciom w poszczególnych celach uczelnie biorące udział w tej inicjatywie pokazują swoje zaangażowanie w rozwiązywanie najpilniejszych problemów świata, takich jak zrównoważony rozwój środowiska, integracja społeczna, wzrost gospodarczy oraz współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W najnowszej edycji THE Impact swoich sił próbowało 2 526 uczelni ze 130 krajów, z czego ostatecznie sklasyfikowano 2318. Już po raz czwarty z rzędu na pierwszym miejscu w zestawieniu globalnym znalazł się Western Sydney University z Australii.
QS World University Rankings 2026
W rankingu QS World University Rankings 2026 sklasyfikowano 1501 uczelni z ponad 100 krajów. W zestawieniu znalazło się 20 polskich uczelni. Miejsca na krajowym podium zapewniły sobie Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska. Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w przedziale 1001-1200.
PŁ została najwyżej oceniona we wskaźniku Faculty Student Ratio (liczba studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego), zajmując 306 miejsce na świecie. To awans aż o 29 pozycji. W skali kraju, uczelnia wypadła najlepiej we wskaźniku Citations per Faculty (liczba cytowań publikacji naukowych afiliowanych przy uczelni, podzielona przez liczbę pracowników naukowych) zajmując 2. miejsce w Polsce. Ten wskaźnik mierzy widoczność i znaczenie badań prowadzonych przez uczelnię na świecie.
Metodyka rankingu uwzględnia wskaźniki zgrupowane w pięciu następujących kategoriach: jakość prowadzonych w uczelni badań, zatrudnialność absolwentów, jakość kształcenia, internacjonalizacja i działania uczelni na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Światowa czołówka w rankingu QS World University Rankings to Massachusetts Institute of Technology (MIT), Imperial College London i Stanford University.